Bonvenon kara membro!

Ĉu vi volas membriĝi? Uzu la formularon en la paĝo Membriĝi sub la ĉefa menuo EsperantoSverige.

ENIRI

La Venkonta Stelo Norrköpings Esperantoklubb

Printi

  Norrköpings Esperantoklubb bildades 1929. Allmänna esperantokurser under de följande åren resulterade i snabb medlemsökning. Två olika sommarhem var fram till 1955 viktiga för klubbens verksamhet. Man använde dem för kurser och andra aktiviteter och härbärgerade där klubbens gäster. En ny livaktig period ägde rum på 1980-talet då klubben fick många nya medlemmar. På grund medlemmarnas senare ökande medelålder beslutades år 2013 om fortsatt verksamhet utan vanlig föreningsstruktur.

 

Komentoj

  • Neniuj komentoj troveblas
Aldoni komenton

Kontakter i Norrköping

Det händer i Norrköping

Neniu planita evento!